Je ti nepříjemné mluvit o s€xualitě, o tvých potřebách a emocích? Nejradši bys své tělo neměla? Bojíš se toho okamžiku, kdy se tvůj partner zase bude chtít milovat?

Spousta žen ano. Pokud to tak máš, nejsi v tom sama. To bych ti chtěla říct jako první. Nejsi v tom sama. Někdy jen tohle vědomí pomůže setřást ten balvan, co cítíš v těle.

A taky ti chci říct, že už se bát nemusíš.
Možná s tebou o TOM nikdo nemluvil, když jsi byla malá. Možná prostě nevíš, jak najít ta správná slova a začít tohle téma s partnerem sdílet. A možná tě témata kolem těla, intimity prostě vedou do zamrznutí. To se někdy děje. Jsou to témata křehká, citlivá, plná zranitelnosti. Ale i ty se v nich můžeš cítit volně a pohodlně. Právě teď je tu čas odložit svůj strach a nejistotu. Můžeš.

Taky tě kdysi překvapila první menstruace? Taky jsi nevěděla, jak to říct mámě?  A co objevování vlastního těla, sebepotěšení nebo první vztahy, první s€x? Byl někdo dospělý, kdo tu pro tebe v těchto tématech byl, když jsi byla malá?

Pokud je tvá odpověď NE, mohl to být jeden imprintů, které vytvořily to, že ti teď v dospělosti intimita tak trochu (nebo možná trochu víc) drhne. Ale nezoufej. Hned ti ukážu, co s tím. Dokonce ani nemusíš být naštvaná na své rodiče, i když prostě někdy není jiná cesta. Přesto věř, že udělali to nejlepší, co v tu chvíli dokázali. Prostě to líp neuměli. Ale ty sama to můžeš mít jinak. Teď už jsi velká a můžeš se rozhodnout pro změnu sama za sebe. A také tvé děti mohou svému tělu a intimitě rozumět mnohem líp. Nemusí trpět nejistotou v prvních vztazích a milování. Díky tobě.

Ale pojďme se podívat na to, jak ta komunikační nejistota kolem intimity vzniká. Když s dětmi o tématech intimity nemluvíme, vytváří se slovní a emoční vakuum. Všichni vědí, že tady něco jako s€x, tělo, intimita je. Vědí, že to existuje. Včetně dětí. Ale nikdo o tom nemluví. Když se v televizi líbají, přepne se program. (Taky se to u vás doma tak dělalao? U nás jo.) Máma s tátou se tváří vedle sebe neutrálně. Nedotýkají se, nelíbají, neflirtují. Je to divné. Něco tu je, ale nemluví se o tom. „Aha, asi to je nějak divné, špatné“, říká si dítě. „Babička mi vynadala, když jsem si sahala na pipinku.Tak to už radši dělat nebudu. Třeba by mě pak neměli rádi, když dělám ty divný věci, o kterých se nemluví.“

A pak děti dospějí. Někde po cestě pochytily o intimitě alespoň něco. Najednou se po nich chce, aby si našly kluka nebo holku, aby měly vztah. Ale vakuum zůstává. Chceš něco říct, ale jazyk ti zdřevění. Nemůžeš o intimitě mluvit. A to, co jsi pochytila, jsou jen žalostné útržky toho, co vše je intimita a co ti může dát.

Jak pak ale zjistit, co se ti líbí? Co by potěšilo tvého partnera/ku?
Jak rozumět svému tělu? A co když něco v intimitě nefunguje?
Jak si to vzájemně řeknete, když ti (a možná i tvému protějšku) jazyk zkamení, jen na to pomyslíš? Co s tím?

Taky to znám. Měla jsem v životě období, kdy mi bylo nepříjemné mluvit o intimitě. Jakmile se na tohle téma narazilo v hovoru, mrzla jsem. Zarazila jsem se, zmrzla a nešlo mi říct ani slovo. Natož když se mě třeba zeptal muž, co se mi líbí, co bych chtěla. Vtipy o s€xu mi nepřišly vtipné. Cítila jsem se trapně. Nejradši bych z takové konverzace odešla.

A teď přednáším o s€xualitě. Veřejně. Mluvím o TOM se ženami. Někdy i s jejich partnery. Přednáším o TOM dětem na školách.

Já už se nebojím, už nemrznu. Naučila jsem se jsem se o s€xualitě, intimitě, emocích a svých vnitřních pochodech mluvit. A nejen to. Mohla bych ti o tom vyprávět hodiny a hodiny. Byla to dlouhá cesta a nebyla vystlaná růžemi. Ale chci ti hlavně říct, že to jde. Ať už ti v intimitě nefunguje cokoli, můžeš to změnit. Můžeš přepsat svůj prvotní imprint. Můžeš si intimitu nekonečně užívat. Můžeš TO milovat a můžeš mluvit.

Jako první krok se přidej do minikurzu zdarma Nech svou intimitu rozkvést. Ukážu ti 3 zásadní klíče, které ti pomohou tvou intimitu zase oživit, pomocí kterých ledy v tobě roztajou.

Chci do minikurzu ZDARMA

 

 

 

Share This