Když se řekne milování – co se ti vybaví? Jaká slova, obrazy, tělesné vjemy či emoce? S čím máš spojené své sexuální zážitky?

Zastav se na chvíli a zvědom si to. Jaké významy ti přichází se slovem milování? Jsou pro tebe krásné, vzrušující, naplňující? Nebo spíše bolavé, odrazující, zraňující?

Sexualita je základ našeho života. Je v ní ukrytá naše životní energie. Něco ti prozradím. Díky sexu jsme všichni tady – všichni jsme vznikli tím, že se dva lidé spolu milovali. Je to mocná síla. A s velkou silou je také spojená velká křehkost a zranitelnost.

Pokud jsme ve své sexualitě zranění a naše rány jsou ještě otevřené, neošetřené a nezahojené, pak se stahujeme, nechceme více zažívat další bolest. To je normální. A může to tak být mnoho měsíců a let od doby, kdy tohle naše pochroumání vzniklo. Ale čím více se tělo stahuje, čím větší strach máš, že to bude zase nepříjemné, že to bude zase bolet, tak tím méně se ti do milování znovu chce. A tím více to pak bolí, když sama sebe donutíš do toho zase jednou jít. A začarovaný kruh se uzavírá a ty máš pocit, že bude milování nepříjemné už navždycky, že už se to nikdy nezmění.

Ale já ti teď prozradím ještě jedno tajemství.

Není to tak. Milování může být zase krásné, extatické a naplňující. Jen je potřeba ošetřit stará zranění.

Zranění, o kterých mluvím, mohou být fyzické i emoční. Naše tělo je jeden systém, vše je propojené. Pamatuješ, když jsi se naposledy kopla o skříň do palce? Co všechno se v tobě dělo? Bolel tě palec jako čert. Lekla jsi se. Vnitřně se odtáhla od bolesti. Chvíli jsi vnímala sama sebe jako v oparu. Pak jsi na sebe začala být naštvaná a dost možná i na tu kredenc. A energie se ti zase vrátila, vzedmula se v těle jako oheň. Začala ti téct krev a musela jsi palec ošetřit. Začala jsi jednat. A po ošetření přišla úleva a klid. Uvolnění. Už je to všechno zase v pořádku. Vidíš?

Se zraněním a bolestí fyzickou přichází i tvé emoce, mění se tvá energie v těle, tvá mysl i tělo reaguje. Když chceš ošetřit stará zranění, musíš ošetřit všechny svoje části, které s ním souvisí, aby se mohlo vyléčit.

Nezáleží na tom, jestli tvá rána vznikla emočně nebo fyzicky. Vždy na to reagují i další kanály tvého vnitřního systému. Pracovala jsem se ženou, která prošla velmi dramatickou a náročnou porodní zkušeností. Porod skončil císařským řezem, jizva ji i po orce velmi bolela, pánev měla necitlivou, odpojenou. Byla na hranici depresivních stavů, trpěla výčitkami, že je pro ni obtížné se starat o své dítě, že se nemůže milovat se svým mužem. Byla velmi unavená, bez energie, bez šťávy.

Druhá žena, se kterou jsme spolupracovaly, byla v dětství často slovně sexuálně atakována svým dědečkem. Ne, fyzicky se jí nikdy nedotkl a možná to z jeho strany mělo být vlastně vtipné. Ale něžná dívenka, ve které se rozvíjela její křehká sexualita, to vnímala jinak. A do dospělosti si odnesla nedůvěru k mužům, hluboké stažení v těle, v pánvi a odpojení od své ženské energie. Byla celoživotně znavená, trpěla migrénami a z intimity měla strach.

Vnímáš ty souvislosti? Přesně proto je potřeba se podívat na příčiny bolesti, necitlivosti a dalších obtíží při milování komplexně. Teprve jejich celostní ošetření přináší uvolnění v těle a postupnou změnu. Návrat k celistvosti intimity. Na webináři 5 nejčastějších příčin bolesti a necitlivosti při milování se spolu podíváme jednak na příčiny a najdeš si tu svoji a také ti ukážu cesty k jejich ošetření. Webinář je pro tebe zdarma, stačí se přihlásit. KLIKNI SEM.

 

Share This