Poradna pro ženy

Trápí vás otázky v oblasti ženství, intimity, emočních bloků nebo ženského zdraví?

A co třeba sebevědomí, sebepřijetí nebo sebedůvěra? Nerozumíte sama sobě? Řešíte témata ve svém partnerství nebo jiných vztazích? Máte ve svém životě náročné období, je toho na vás moc?

Hledáte odpovědi? Nemáte se koho zeptat? Neváhejte a napište.

Stručnou odpověď na svoji otázku v rozsahu 15 minut mého času dostáváte jako dárek. Vyplňte formulář a odpověď anonymně zveřejním zde na webu v sekci Poradna cca do týdne.  

Vyplněním souhlasíte, že anonymizovaná otázka i odpověď na ni mohou být zveřejněny zde na webu a také na sociálních sítích.

Také se zde můžete začíst do otázek a odpovědí pro další ženy, dost možná v nich naleznete inspiraci i pro sebe.

Díky za důvěru.

PS: Pokud potřebujete pracovat s vaším tématem více, rezervujte si termín sezení.

Odpovědi na vaše otázky

Otázka:

Po porodu císařským řezem mě stále bolí jizva, i když už je to rok. Je to normální? A co s tím? Nikdo mi k tomu nic neřekl, bolí mě to i při milování. To asi nejvíc.

Odpověď:

Pokud se jizvy můžete dotýkat, je dobré ji masírovat. Pořiďte si nějaký hutný olej (např. ricinový nebo šípkový) a jizvu jemně hlaďte. Můžete zkusit pomalé kroužky, jemně jizvu aktivovat. Časem se ponořte dotekem i do větší hloubky a zkoumejte tkáně. Mohou zde být srůsty, které způsobují bolest.

Pokud je nepříjemné se jizvy dotýkat, bolí to nebo vyvolává emoce, zkuste zpočátku jen jemně dýchat směrem k jizvě. Opravdu velmi jemně ji podpořit dechem. A doporučuji si dopřát i individuální provázení v tématu, aby tělo mohlo pustit trauma usazené v těle.

Otázka:

Nemám chuť na milování, asi nikdy jsem neměla. Muži se mi líbí, ale mám chuť se milovat jen na začátku vztahu. Když jsem s mužem déle než půl roku, můj zájem ochladne. Trápí mě to, svého muže mám ráda, ale sex mě nezajímá. Chtěla bych s tím něco udělat, cítím, že náš vztah tím trpí, ale nevím vlastně co. Máte nějaký tip?

Odpověď:

To je otázka, která by chtěla více rozšířit. Může zde být více příčin.

Co vám ale mohu doporučit na obecné rovině, je učit se o svém těle a sexualitě. Zkoumat, více a více mu rozumět. Můžete s mužem vyrazit na workshop o sexualitě, koupit si nějakou zajímavou knihu nebo prostě jen začít zkoumat, jaký typ doteku vám dělá dobře.

Je skvělé, že se tématu chcete věnovat. To je dobrý začátek cesty. Zkuste se při příštím milování nebo mazlení s mužem zaměřit na to najít způsob dotýkání, který je pro vás ten nejzajímavější, nejvzrušivější, nejpříjemnější atd.

Hrajte si a milování tím oživíte. A pak můžete zkoumat více a více. Zvědavost je první krok k naplňující sexualitě.

Otázka:

Mám děti a nevím, jak s nimi mluvit o sexu. U nás doma se o tom nikdy nemluvilo a já z toho mám fakt hrůzu. S mužem o tom taky nemluvím, on by asi i rád, ale netlačí na mě. Já když mám něco o sexu říct, vždycky se mi ztratí slova a mám z toho úplnou paniku.

Odpověď:

Děti jsou dobrý „tréninkový prostor“, když nám dospělým komunikace o sexu moc nejde a cítíme, že to chceme změnit. Jde to s nimi často snadněji, protože k tématu nemají žádné skryté obsahy jako my ostatní. A také proto, že pro ně chceme to nejlepší a chceme, aby mohly prožívat svoji sexualitu přirozeně.

To, co doporučuji, je odpovídat skutečně na to, na co se děti ptají. Nevyděsit se, když se dítě ptá „jak se to miminko dostalo do bříška?“, ale hledat jednoduchou odpověď. Čím menší dítě, tím jednodušší a obraznější. Např. „tatínek má v tělíčku semínko a to vloží do maminky, která má vajíčko. Když se spojí semínko a vajíčko, miminko může začít růst.“ Pro čtyř, pětileté dítě taková odpověď úplně stačí. A my se můžeme emočně připravit na to, že časem se bude ptát více. Můžeme tak růst se svými dětmi.

Také může být cesta pracovat i sama se sebou, uvolnit emoční bloky kolem tématu sexuality.

Otázka:

Mám pocit, že nejsem pro mého muže dost přitažlivá, zajímavá. Už z dětství si nesu pocit, že nejsem dost dobrá, že ať udělám cokoli, nikdy to není dost, že nejsem hezká, že nic neumím pořádně. Dokonce se s tím bojím i nějak pracovat, i když vím, že bych měla. Ale stydím se o tom mluvit. Nevím, co s tím.

Odpověď:

Velmi doporučuji opečovat vztah k sobě, ať se můžete lépe usadit i v partnerském vztahu.

Vztahy s druhými lidmi odrážejí náš vztah k sobě, to moc krásně cítíte. Můžete zkusit např. terapeutické provázení, afirmace nebo některá jednoduchá cvičení na podporu sebelásky. Velmi hezké cvičení je např. hledat, co se vám už teď na sobě líbí, jaké svoje vlastnosti máte ráda, jaké svoje silné stránky na sobě oceňujete.

Napište si je, zapamatujte si pocit, který jste se svými silnými stránkami zažila. Je to něco, k čemu se můžete vrátit ve chvíli krize a propadu.

Zeptejte se také, ráda vám odpovím